תיקוני פיצוץ בצנרת

פיצוץ בצנרת ביתית הוא אחת החוויות הפחות נעימות שיכולות לקרות לנו, וכמובן שאירוע כזה מחייב הזעקת אינסטלטור – ורצוי כזה שיכול להגיע בהקדם.

עוד חשוב להקפיד על קריאה לאינסטלטור אמין שאתם יכולים לסמוך עליו בעיניים עצומות. הסיבה לכך היא שבמקרים לא מעטים, פיצוץ בצנרת מחייב תיקון נרחב ואף החלפת קווי צנרת שלמים, ולפעמים אף הרמת רצפות, שבירת קירות ובאופן כללי המון בלגאן, לכלוך, פגיעה בשגרת החיים וכמובן גם מחיר גבוה – וכדאי להיות בטוחים שכל אלה הם אכן הכרח המציאות ולא דרך של איש מקצוע שרלטן להוציא מכם כסף שלא לצורך.

הסיבות לפיצוצים בצנרת

מי שהתפוצץ אצלו בדירה צינור מים מן הסתם רץ לסגור את השיבר ולא עסוק בלהבין מדוע אירע הפיצוץ בצנרת, אולם כדאי להיות מודעים לסיבות השונות שבעטיין מתרחשים פיצוצים אלה:

צינורות נחושת או מתכת, למשל, עלולים להתפוצץ כתוצאה מטמפרטורות נמוכות מאוד וקפיאת המים בהם. אמנם בישראל, מדינה שטופת שמש וחמימה למדי גם לאורך רוב החורף, הסיכויים כי אירוע כזה יתרחש אינם גבוהים, אולם כדאי לזכור שישנם גם אזורים גבוהים יחסית או דווקא נמוכים שבהם ישנם לילות קפואים כך שהצינורות עלולים להתפוצץ.

הסיבה הנפוצה יותר היא פשוט התיישנות הצנרת. לא פשוט להקדים תרופה למכה במקרים אלה, שכן החלפת צנרת דורשת לא מעט משאבים, אבל למי שעורך בדירתו שיפוץ נרחב בהחלט מומלץ לכלול במסגרת השיפוץ גם הנחת צינורות חדשים שיבטיחו שקט נפשי ללפחות 20-25 שנים.

לתקן או להחליף?

אחת הדילמות שבהן אנחנו מתלבטים כשמתרחש פיצוץ בצנרת היא האם לתקן את הקטע הפגוע, או שמא להחליף את כל הצינור.

ישנם מספר שיקולים לפיהם ימליץ האינסטלטור על תיקון או החלפה, ובראשם גילם של הצינורות, עד כמה התפשטה בהם חלודה והאם הצטברה בהם אבנית. ישנם צינורות שניתן לתקן אולם הם עדיין יהיו מועדים לנזילות ואף לפיצוץ נוסף כך שאם כבר אירע פיצוץ ובכל מקרה נדרשת עבודת אינסטלציה, כדאי כבר להחליפם. במקרים אחרים בהם הצינור במצב טוב יחסית אפשר "להסתפק" בהחלפת הקטע הפגום.

עלות התיקון

עלות תיקון פיצוץ בצנרת מושפעת בעיקר מהמיקום של הצנרת, כשעבור צנרת גלויה, שבאופן טבעי קל יותר לתקן אותה, המחיר נמוך יותר, ואילו ככל שמלאכת חשיפת קטע הצינור שהתפוצץ מורכבת יותר – בין אם כי הוא טמון בקירות ובין אם כי יש צורך לעקור רצפות – העלות מתייקרת.

טווח המחירים הוא בין כמה מאות שקלים לעד 1,500 ₪ לתיקון פיצוץ בצנרת כולל פירוק מרצפות והרכבתן מחדש.