התקנת שסתום אל חזור

שסתום אל חזור (או שסתום אל חוזר כפי שהוא נקרא לעיתים) הוא פריט פשוט המאפשר לנו לחסוך סכומים גבוהים מאוד.

בעבר שסתום אל חוזר היה מוכר רק בקרב אינסטלטורים, אולם לאחר התחקיר המפורסם של כלבוטק אודות "שקר המים הגדול" הוא הפך לאביזר כמעט חובה בכל בית שדייריו לא רוצים לשלם חשבונות מים מנופחים בלי כל סיבה אמתית, או בקיצור אצל כולנו.

איך הפיזיקה עובדת לרעתנו?

כשהמים עוברים מהצנרת העירונית אל הצנרת הביתית שלנו הם מסובבים את השעון כך שתאגיד המים העירוני ידע בכמה מים השתמשנו ועל איזה סכום לחייב אותנו.

אולם בלא מעט מקרים עלולים המים לזרום בחזרה אל הצנרת העירונית, וזאת בשל הפרשי לחצים (למשל כשאחד השכנים פותח מספר ברזים בדירתו), וגם מים אלה – שכאמור זורמים החוצה מהדירה שלנו – מסובבים את השעון ובסופו של דבר אנחנו מחויבים גם עליהם, ולמעשה אף ייתכנו מקרים שבהם המים זורמים הלוך וחזור ואנחנו נאלצים לשלם חשבון מים מנופח למרות שהקשבנו לפרסומות המכריזות כי ישראל מתייבשת והשתדלנו בכל מאודנו לצמצם את צריכת המים.

איך שסתום אל חזור מונע את החיוב הכפול?

שסתום אל חזור הוא אביזר פשוט להפליא שמאפשר זרימת מים אך ורק בכיוון אחד, מהצנרת העירונית אל זו של הדירה שלנו (או של כל הבניין, שכן מומלץ להתקין שסתום אל חוזר גם בכניסה לצנרת של הבניין).

את השסתום מתקינים ביציאה משעון המים, ועל מנת לפנות לו מקום יש צורך לקצר את צינור הברזל של הדירה הרלוונטית, או לחילופין להלבישם על המערכת דרך הרקורדים, ובכל מקרה חשוב לבצע התקנת שסתום אל חוזר אך ורק על ידי אינסטלטור מנוסה ומיומן.

הסוגים השונים של שסתום אל חוזר

ישנם מספר סוגים של שסתומים המונעים חזרת מים לצינור הראשי וניפוח מלאכותי של חשבון המים שלנו – כשעיקר ההבחנה היא בין שסתום אל חזור המיועד לדירה לבין שסתום המיועד לבניין שלם (וכשמדובר בשסתום המיועד לבניין שלם, ישנה הבחנה בין שסתום לבניין קטן, בינוני או רב קומות).

הבדל נוסף בין שסתומים שונים הוא האם יש להם תו תקן הישראלי או שמא לא, כשההפרש במחיר הוא קטן יחסית כך שמומלץ בחום להשקיע עוד כמה עשרות שקלים וליהנות משסתום אל חוזר איכותי שכאמור יחסוך לכם סכומי כסף ניכרים.

עוד חשוב להקפיד על התקנה נכונה ומדויקת של השסתום, כשגם עלותה של ההתקנה על ידי אינסטלטור מיומן אינה גבוהה ובוודאי שלא ביחס לתועלת הרבה הטמונה בה.