התקנת דוד שמש

במדינה חמה כמו ישראל, דוד שמש נהנה מיתרונות רבים ובראשם העלות הנמוכה יותר של המים החמים והזמינות המלאה שלהם לאורך רוב ימות השנה (בלי לנסות להיזכר אם הדלקנו את הדוד החשמלי או לא, ומבלי להתלבט האם הוא כבר דלק מספיק זמן או לא).

ואכן ב- 85% מבתי האב בארץ המים החמים הם באדיבות השמש והודות למערכת סולארית המותקנת על הגג, ובהתאם התקנת דוד שמש היא אחד השירותים המוצעים על ידי אינסטלטורים רבים – כשכמובן חשוב להזמין לצורך ביצוע ההתקנה איש מקצוע מיומן ובעל ניסיון רב בהתקנת דודי שמש.

כדאי לוודא כי האינסטלטור מקפיד על הצבת הקולטים בזווית של 45 מעלות, שהיא האופטימלית, וכן שהמרחק ביניהם לבין הדוד עצמו הוא לא יותר מ- 5 מטר על מנת למנוע בזבוז משאבים יקרים. עוד חשוב לוודא כי הדוד מעוגן היטב לגג ושאין סכנה כי יתהפך או יוסט ממקומו וכמובן כי מדובר בדוד העומד בתקן הישראלי העדכני.

מרכיבים הכרחיים בדוד שמש הם שסתום בטחון שמזרים מים החוצה כשהדוד התחמם יתר על המידה ובכך מונע התפוצצות מסוכנת, שסתום אל חוזר שמונע בריחת מים חמים אל הצנרת של המים הקרים במקרה שיש הפסקת מים ברשת העירונית, ושסתום סגירה שבאמצעותו ניתן לנתק את המים הקרים במידה ויש בכך צורך.

מחיר התקנת דוד שמש

מחירה של התקנת דוד שמש נקבע לפי מספר פרמטרים:

ראשית, גודלו של הדוד. הגדלים הסטנדרטיים הם 80 ליטר, 120 ליטר ו- 150 ליטר ובאופן טבעי ככל שהנפח עולה כך מתייקרת ההתקנה, אם כי ההפרשים אינם מאוד גבוהים. בכל מקרה מומלץ לבחור דוד שיתאים לצרכים שלכם, כשמשפחה מרובת נפשות זקוקה באופן טבעי לדוד גדול על מנת שהמים החמים יספיקו לכולם בעוד רווקים או זוגות יכולים להסתפק גם בדוד הקטן יותר.

פרמטר שני הוא הגג עליו מותקן הדוד. התקנה על גג רעפים יקרה יותר ביחס להתקנה על גג שטוח, שכן נדרשת מיומנות גבוהה יותר ועבודה רבה יותר. מרכיב נוסף שעשוי לייקר את עלות ההתקנה הוא צורך בפירוק ופינוי דוד שמש ישן או כשנדרש מעמד מיוחד לדוד.

התקנת דוד שמש בבתים רבי קומות

בשנות השבעים של המאה העשרים, מתוך מטרה לנצל את אנרגיית השמש ולחסוך חשמל יקר ועל מנת לצמצם את התלות בנפט שמקורו בעולם הערבי, חוקקה ממשלת ישראל חוק לפיו חובה להתקין דודי שמש בכל המבנים שגובהם לא יותר מ- 9 קומות.

בינתיים השתנו פני המדינה, ויותר ויותר מבנים הם בני 10 קומות ומעלה, ובהם אין חובה להתקין דוד שמש, למרות שהטכנולוגיה החדשנית מאפשרת ניצול יעיל של חום השמש גם בבניינים רבי קומות, ועל אף שמומחים רבים טוענים כי ניתן להתקין קולטים ודוודים לא רק על הגג, ששטחו מוגבל, אלא גם במסתורי כביסה ובגומחות ייעודיות אחרות.

כך או כך, התקנות העדכניות מחייבות התקנת דודי שמש רק לדירות בשבע הקומות העליונות במבנים רבי קומות – אבל גם למי שגר בקומה נמוכה יותר כדאי לבחון את האפשרות של התקנת דוד שמש, אפשרות שתסייע לו לחסוך סכומי כסף ניכרים בחשבונות החשמל שלו.

התקנת דודי שמש על גגות רעפים

התקנת דוד שמש על גג רעפים דורשת מיומנות מיוחדת ובעיקר ניסיון בהתקנות שכאלה וכן מכשור ייחודי.

התקנה לא מקצועית עלולה לגרום נזק לרעפים עצמם (אותם יש לפתוח לצורך הנחת הדוד ואח"כ לסגור אותם), או לגרום למצב שבו מים חודרים אל הבית לאחר סיום העבודה עקב איטום לקוי בתום הנחת הדוד. מרכיב נוסף עליו יש להקפיד בעת התקנת דודי שמש על גגות רעפים הוא שהדוד, הקולטים והצינורות מעוגנים היטב.