החלפת צנרת

החלפת צנרת היא אחד הפרויקטים היותר מורכבים שמבצעים אינסטלטורים, כך שחשוב מאוד לבחור לצורך כך אנשי מקצוע מיומנים מאוד, מנוסים מאוד ואמינים מאוד.

ברוב המקרים החלפת צנרת מים מתבצעת כחלק משיפוץ כולל בבית, בין אם כי מדובר בדירת מגורים שהתשתיות שלה כבר התיישנו (דירות בנות 20-25 שנה ומעלה) ובין אם כשמדובר בנכס שרוצים להשביח אותו לקראת מכירה או השכרה. מומלץ בחום לכל מי שמבצע שיפוץ כזה בדירתו לנצל את ההזדמנות ולהחליף את הצנרת: ראשית, צינורות המים מתיישנים לאורך השנים ותפקודם הופך לקוי, ואי החלפתם עלולה להוביל למצב שבו הם מחלידים, נסדקים, נשברים או מתפוצצים, דבר שעלול לגרום נזק כבד לקירות, לרצפה ובכלל. שנית, החומרים מהם עשויה צנרת ביתית בימינו הם משוכללים יותר מאלה שהיו נהוגים בעבר ועל כן כדאי לחדש אותה, ובנוסף כשמבצעים שיפוץ ממילא נגרמת פגיעה לשגרת החיים והבית מתמלא לכלוך ובלגאן כך שכדאי לנצל זאת (ובסופו של דבר גם מחיר החלפת הצנרת – סדר גודל של כמה אלפי שקלים, בהתאם לאורך הצנרת ואופייה – נבלע בעלות הכללית של השיפוץ ומורגש פחות).

ישנם גם מצבים בהם החלפת הצנרת אינה בחירה אלא כורח, וזאת בעקבות פיצוץ בצנרת וחוות דעת של אינסטלטור שאין מנוס מהחלפת הצינורות.

סוגי צינורות

ישנם מספר חומרים המשמשים לייצור צינורות, כשלצנרת ביתית האופציות העיקריות הן PE (פוליאתילן) ו- PEX (פוליאתילן מצולב).

סוגים אחרים הם צינורות ברזל שמטבעם הם חזקים במיוחד ועל כן מותקנים בקניונים ובמפעלים, וכן ביציאה משעון המים, וצנרת נחושת, הנחשבת לצנרת איכותית אם כי יקרה וכזו הדורשת עבודה מקצועית במיוחד איתה (ובפרט ריתוכים איכותיים).

בנוסף ישנה חלוקה של הצינורות לפי צבעים:

  • כחול – צינורות בהם זורמים מים קרים.
  • כתום – צינורות המיועדים לאספקת מים חמים.
  • שחור – בעיקר צינורות גלויים המותקנים על הגג כחיבור לדוד שמש והזקוקים להגנה מפני השמש.
  • לבן – צינורות המשמשים בעיקר כחלק ממערכת חימום תת רצפתית או מערכות הסקה ברדיאטורים.

יתרונות ה- PEX

פוליאתילן הוא אחד הפולימרים הנפוצים ביותר בעולם והשימושים בו רבים ומגוונים.

כשמדובר בהחלפת צנרת מים, ההמלצה היא להשתמש ב- PEX, כלומר פוליאתילן מצולב, שכן חומר זה, המיוצר על ידי הוספת קשרים כימיים לפוליאתילן ה"רגיל", נהנה ממספר יתרונות משמעותיים:

ראשית, הוא חזק יותר ועל כן מסוגל לעמוד בלחצים חזקים יותר. שנית, הוא פחות רגיש לחום וכך, גם אם המים הזורמים בו הם בטמפרטורה של 30 ואף 40 מעלות במקום 20 (דבר שקורה לעיתים תכופות בארצנו החמה), הצינור לא נפגע ותפקודו לא נפגם.

בנוסף ה- PEX פחות רגיש לשריטות או לחריצים שעלולים להיגרם העת הטמנת הצינורות, וגם הובלתו פשוטה יותר שכן ניתן לגלגלו על תוף מבלי שייגרם לו כל נזק (בזכות הגמישות הגבוהה יותר שלו ביחס ל- PE).

עוד יתרון של PEX הוא מקדם חיכוך נמוך יותר ביחס לצינורות פוליאתילן רגילים.

באופן טבעי, מחירם של צינורות PEX גבוה יותר מאלה של צינורות PE, אולם לנוכח היתרונות הרבים והמשמעותיים אין ספק שזו האופציה המשתלמת ביותר כשמבצעים החלפת צנרת בדירה.

דגשים נוספים להחלפת צנרת ביתית

חשוב מאוד להקפיד שהצינורות, המחברים, רכזת המים וכל החלקים האחרים יישאו תו תקן, כך שתוכלו להיות סמוכים ובטוחים שהם אכן איכותיים וימלאו את תפקידם כהלכה לאורך שנים רבות.

את רכזת המים יש להתקין במקום נגיש, ולגבי צינורות המותקנים מתחת לרצפה יש למקם אותם במרחק 30 ס"מ מהקיר ואם ישנה הצטלבות עם צינור חשמל, צינור החשמל חייב להיות מעל צינור המים.

עוד חשוב לוודא בעת החלפת צנרת בדירה כי אתם מקבלים אחריות על החומרים ועל העבודה, ולבחון היטב מה כוללת האחריות.