החלפת טרמוסטט לדוד

טרמוסטט הוא רכיב פשוט אבל חשוב המותקן הן בדודי שמש והן בדודים הפועלים על חשמל. תפקידו של הטרמוסטט הוא להפסיק את חימום המים כשהם מגיעים לטמפרטורה שנקבעה מראש, ובכך הן לחסוך אנרגיה, הן למנוע הגעת מים רותחים מדי למקלחת או לאמבטיה שלכם והן להאט את קצב היווצרות האבנית (שלכשעצמה עלולה בסופו של דבר להוביל לקצר חשמלי בעת הפעלת הדוד ולחייב החלפת גוף חימום ולעיתים גם את הפלנג' כולו).

מהי הטמפרטורה המקסימלית המומלצת?

אין תשובה חד משמעית לשאלה מהי טמפרטורת המים המקסימלית המומלצת, אולם כן קיים קונצנזוס לפיו 70 מעלות הן יותר מדי, כך שכיוון הטרמוסטט לטמפרטורה זו הוא בבחינת בזבוז משאבים.

רוב האינסטלטורים ואנשי המקצוע בתחום הדוודים ממליצים על 60-65 מעלות צלזיוס כטמפרטורת המקסימום האופטימלית ובהתאם מכוונים את הטרמוסטט לטמפרטורה שכזו, ויש כאלה שאף "מסתפקים" ב- 50 עד 55 מעלות.

מתי צריך להחליף טרמוסטט?

ככלל, טרמוסטט הוא רכיב שלא נוטה להתקלקל, אולם אם הוא חדל מלבצע את תפקידו, כמובן שחובה להחליפו.

במקרים אחרים מחליפים את הטרמוסטט כשמחליפים גוף חימום – עלותו של טרמוסטט חדש היא ממילא נמוכה ואם כבר מגיע אינסטלטור להחליף את גוף החימום (או את כל הפלנג') במקרים רבים הוא ימליץ גם על החלפת הטרמוסטט כך שתוכלו ליהנות מרכיבים חדשים ויעילים.

איך מחליפים טרמוסטט?

חשוב לדעת שהחלפת טרמוסטט בדוד אמנם אינה משימה בלתי אפשרית, אולם באופן עקרוני מומלץ להשאיר את ביצועה לאיש מקצוע בתחום.

יחד עם זאת, אם החלטתם בכל זאת להחליף טרמוסטט בכוחות עצמכם, ראשית כל ודאו כי לא מגיע זרם חשמל לדוד – ליתר ביטחון מומלץ להוריד את כל השלטר ולא רק מפסק ספציפי, גם אם אתם משוכנעים שהוא זה האחראי על זרם החשמל לדוד שמש, וכמובן לבדוק עם טסטר שאכן לא מגיע חשמל.

הטרמוסטט, כמו כל הפלנג', נמצא בתחתית הדוד. על מנת להגיע אליו מסירים את כיסוי הפלסטיק מחלקו התחתון של הדוד, ואז מנתקים את חוטי החשמל המחברים את הטרמוסטט אל גוף החימום (אחרי שווידאתם עם טסטר שלא מגיע חשמל לדוד!).

כעת ניתן לשלוף את הטרמוסטט מהדוד על ידי משיכה פשוטה, ולאחר מכן מנתקים אותו מחוטי החשמל האחרים המחוברים אליו (אלה המגיעים מהבית). את החוטים האלה, כמו גם את חוטי החשמל שמחברים את הטרמוסטט לגוף החימום, מחברים אל הטרמוסטט החדש (כמובן בדיוק כפי שהם היו מחוברים לטרמוסטט הישן), מכוונים את הטמפרטורה שלו לזו הרצויה (כאמור 55-60 מעלות הן די והותר), מחזירים אותו אל מקומו בתוך הפלנג' וסוגרים את מכסה הפלסטיק.

בכל מקרה של ספק, מומלץ לא לקחת סיכונים מיותרים ולהיעזר באינסטלטור האמון על החלפת טרמוסטטים בדוד שמש או דוד חשמלי.