החלפת והתקנת כיורים

החלפת כיור מטבח או כיור אמבטיה, או התקנת כיור חדש, הן פעולות המתבצעות לעיתים רחוקות מאוד, במקרים רבים במסגרת שיפוץ כולל, כך שמן הסתם רובנו לא מתמחים בהן ולמעשה גם בעלי ידיים "ימניות" המבצעים בהצלחה תיקונים שונים בבית עלולים להתקשות לבצע בצורה מושלמת, ועל כן ההמלצה היא להיעזר באינסטלטור מיומן.

במיוחד כדאי לשכור את שירותיו של איש מקצוע מהימן כשמדובר בכיורים מעוצבים או חדישים שמטבעם הם גם יקרים יותר, שכן במקרים אלה עלות עבודתו של האינסטלטור זניחה יחסית לעלות הכיור עצמו – ואילו הנזק שעלול להיווצר כתוצאה מהתקנה חובבנית גדול ולפעמים אף בלתי הפיך.

החלפת כיור מטבח

ישנם מספר סוגים של התקנת כיור מטבח, ובפרט נהוג להבחין בין התקנה עילית להתקנה תחתית. אם אתם זקוקים להחלפת כיור במטבח, וזה הקיים מותקן בשיטה השנייה, הרי שמומלץ בחום לא לנסות כלל לבצע את הפעולה בעצמכם אלא לשכור את שירותיו של אינסטלטור בעל ניסיון בהתקנה תחתית של כיורים.

אם הכיור הקיים הוא בהתקנה עילית, קל יותר לפרק אותו: ראשית, יש לנתק את הכיור (אחרי שמוודאים שהוא ריק, כמובן) מהצנרת וזאת על ידי פירוק הסיפון ולאחר מכן שחרורו של הצינור המחבר את הסיפון אל הכיור עצמו (לשם כך יש לפתוח את ההברגה דרך פתח הניקוז של הכיור).

השלב השני בפירוק הכיור הקיים הוא חיתוך הסיליקון שמחבר אותו אל משטח העבודה (השיש) וזאת באמצעות סכין וכעת כל שנותר לכם הוא לשלוף את הכיור הישן (בזהירות, כמובן).

את הכיור החדש הניחו במקום שבו שכן הכיור הישן, וחברו אותו לצנרת בדיוק כפי שהיה מחובר הכיור הישן (אל תשכחו את גומיות האיטום!). לאחר מכן יש למרוח סיליקון בחיבור שבין הכיור לשיש, ולהימנע משימוש בכיור במשך מספר שעות עד שהאזור התייבש. כשווידאתם כי הסיליקון התייבש תנו למים בכיור לזרום ו-ודאו כי אין נזילה בארון המטבח שמתחת לכיור. אם יש נזילה, סימן שלא חיברתם את הצינור כפי שצריך לצנרת ויש לעשות זאת מחדש.

שימו לב: חשוב מאוד לרכוש את הכיור החדש תוך תשומת לב למידות, שכן אם הוא לא יתאים בדיוק לגומחה הקיימת במשטח העבודה תידרשו לפעולות מורכבות ולמעשה לא תוכלו לבצע את החלפת הכיור בכוחות עצמכם.

החלפת כיור אמבטיה

החלפת כיור אמבטיה נחשבת פשוטה יותר מהחלפת או התקנת כיור מטבח, וברוב המקרים גם אין את ההגבלה של רכישת כיור בעל מידות ספציפיות על מנת שיתאימו למשטח עבודה (אלא אם כן גם באמבטיה הכיור הוא חלק ממשטח גדול יותר, כמובן).

גם בעת החלפת כיור אמבטיה יש לנתק את הכיור מהצינור שדרכו זורמים המים אל הביוב, ואם הוא מחובר למשטח כלשהו להפריד אותו (באמצעות סכין יפנית). אם הוא מוברג לקיר צריך לפרק את ההברגה.

לאחר מכן מוציאים את הכיור הישן מחדר הרחצה ומתפנים להתקנת הכיור החדש, בין אם באמצעות הברגה לקיר במיקום הרצוי מבחינתכם (באופן טבעי תוך הקפדה שניתן יהיה לחבר אותו לצנרת) ובין אם באמצעות הנחה בתוך משטח קיים.

כך או כך לאחר מכן יש לחבר את הכיור לצנרת – ולוודא כי החיבור התבצע כהלכה ואין שום נזילה. בהצלחה!