התקנת והחלפת ברזים, החלפת ברז

ברזים הם מוצר עמיד למדי, אולם גם כך לעיתים נוצר צורך בהחלפת ברז – בין אם כי זה הנוכחי כבר התיישן עד כדי כך שאי אפשר להשתמש בו יותר ובין אם כי אנחנו רוצים ברז חדיש יותר, משוכלל יותר ואסתטי יותר – ובמקרים אחרים אנחנו פשוט רוצים להתקין ברז בנקודה חדשה בבית.

מצד אחד, החלפת ברז היא מלאכה שכמעט כל אחד יכול לבצע בכוחות עצמו. מצד שני, אנשי מקצוע מנוסים ומיומנים גובים על עבודת אינסטלציה זו מחיר נמוך למדי כך שבהחלט מומלץ לשקול את האופציה של להיעזר באינסטלטור, וזו גם האופציה המומלצת כשמדובר בהתקנת ברז בנקודה חדשה בבית.

איך להחליף ברז?

רוב הברזים בימינו הם בעלי ידית הפעלה אחת, שסיבובה שמאלה או ימינה קובע את הטמפרטורה של המים (בניגוד לימים עברו בהם היו שני מתגים שונים, אחד למים החמים והשני למים הקרים והיינו משחקים איתם כדי לנסות להגיע לטמפרטורה האידיאלית מבחינתנו).

אם אתם מחליפים ברז בכוחות עצמכם, חשוב מאוד לרכוש ברז מחברה מוכרת, בעל תו תקן ועם תעודת אחריות. אם בחרתם לשכור את שירותיו של אינסטלטור, ודאו כי הוא עושה שימוש אך ורק בברזים איכותיים שכאלה.

לפני החלפת הברז חובה לסגור את השיבר הראשי של הבית. כמו כן חשוב לפתוח את הברז (הישן) עד שכל המים שעדיין נותרו בצינור שמחובר אליו ייצאו ממנו. כשזרימת המים נפסקת, סימן שהצינור התרוקן וניתן לגשת למלאכת שליפת הברז הישן והתקנת זה החדש.

חלק מהברזים יוצאים מהקיר (במיוחד אלה המותקנים באמבטיות ובכיורים בחדרי אמבטיה) – ואותם קל לפרק, כמובן בעזרת מפתח שוודי. הקפידו על פתיחת שתי ההברגות (הברז מחובר לקיר בשתי נקודות סמוכות, האחת לצינור שמוביל מים חמים והשנייה לצינור המזרים מים קרים) לסירוגין וכן אל תשכחו לשלוף את גומיות האיטום הישנות. כעת חברו לאותן שתי נקודות את הברז החדש, כשאם המרחק בין שני העוגנים אינו מתאים בדיוק למרווח שבין שתי היציאות של הברז, ניתן לכוונן את העוגנים באמצעות סיבובם פנימה והחוצה, עד שניתן יהיה להלביש עליהם את הברז במדויק. אל תשכחו לשים את גומיות האיטום החדשות (שמגיעות עם הברז החדש) במקומן על מנת למנוע נזילות. הדקו את שני האומים לסירוגין, וזהו – הברז החדש מותקן. פתחו את השיבר ותנו למים לזרום אל הברז החדש על מנת לוודא שהוא הורכב כיאות וכי אין שום נזילה.

כשמדובר בברז שיוצא ישירות ממשטח העבודה התהליך מעט שונה, אם כי הקונספט זהה: יש למצוא את תחתית הברז מתחת לכיור, לשחרר את האום שמחזיק אותו ואז לשלוף את הברז ממשטח העבודה, כל זאת לאחר שסגרתם את שני ברזי ההספקה (זה של המים החמים וזה של המים הקרים). לאחר מכן משחילים את הברז החדש בחור המיועד לו (רצוי בעזרת אדם נוסף שיעזור בכוונונים), מחברים את שני הצינורות הגמישים לשני ברזי ההספקה (זה של המים החמים וזה של המים הקרים), מוודאים כי גומיות האיטום נמצאות במקום ומחזקים את האום. שימו לב – עבודה מתחת לכיור מחייבת משנה זהירות ותשומת לב מרבית לכל תנועה!

בכל מקרה של ספק, מומלץ לוותר על היתרונות שבהתקנה עצמית ולשכור את שירותיו של אינסטלטור, שכאמור יגבה עבור החלפת ברז סכום סביר לחלוטין.

התקנת ברז חדש

אם ברצונכם להתקין ברז במקום בו קודם לכן לא היה ברז, אתם זקוקים למעשה להוספת נקודת מים – עבודת אינסטלציה המחייבת מיומנות וניסיון, כך שבמקרים אלה מומלץ כלל לא לנסות לעשות זאת בכוחות עצמכם אלא לפנות לאינסטלטור מוסמך.