החלפה והתקנה של אסלות

בין אם האסלה הקיימת החלה להיסדק או שכבר התיישנה במידה ניכרת ובין אם החלטתם לחדש את חדר השירותים (צעד מומלץ אחת למספר שנים), עליכם לא רק לרכוש אסלה חדשה אלא גם לדאוג כמובן להתקנתה לא לפני שסילקתם את האסלה הישנה. אופציה אחת היא לשכור את שירותיו של אינסטלטור מנוסה (בעלות לא גבוהה) ואופציה שנייה היא לנסות לבצע זאת בעצמכם.

סוגי אסלות

בימינו קיימים בשוק 3 סוגים עיקריים של אסלות: חרס, מונובלוק ואסלה תלויה.

אסלת חרס היא זו הסטנדרטית שבה החלק התחתון עשוי חרס ואילו מיכל ההדחה, הידוע גם בשם ניאגרה, הוא מפלסטיק, אסלת מונובלוק עשויה כולה מחרס, ואילו ב"אסלה תלויה" הכוונה היא לאסלה המחוברת לקיר חדר השירותים ולא לרצפה.

באופן טבעי, ישנם הבדלים באופן ההתקנה של כל אחד מסוגי האסלות הנ"ל, כשהתקנת אסלת חרס נחשבת הפשוטה ביותר בעוד שבמקרה של החלפת לאסלה לאחת תלויה או למונובלוק מומלץ להשאיר את העבודה לאינסטלטור מיומן.

סוגי התקנות אסלה

ישנן שלוש שיטות להתקנת אסלה פשוטה: על ידי בטון, על ידי הדבקה או באמצעות הברגה.

בטון הוא האופציה הפחות מומלצת. אמנם הוא חזק מאוד ומבטיח אסלה יציבה אולם במידה ויש צורך להחליף אסלה, זו תהיה מלאכה מסובכת ויקרה, וחבל – ועל כן רוב האינסטלטורים ממליצים על התקנת אסלה בהדבקה או הברגה.

כך או כך, כשמדובר בהחלפת אסלה, קודם כל צריך לפרק את זו הישנה. אם היא מוברגת לרצפה, פותחים את הברגים, ואם היא מודבקת, חותכים באמצעות סכין את ההדבקה עד שהאסלה ניתנת להזזה. באופן דומה מנתקים את הניאגרה הישנה ומרוקנים אותה. חשוב לעבוד במדויק ובעדינות על מנת שהמים שבאסלה לא יישפכו ובכל מקרה מומלץ להצטייד בסמרטוטים, כפפות ובבגדי עבודה נוחים שלא נורא אם יתלכלכו.

הברגת אסלה

ראשית יש לחבר את האסלה החדשה אל צינור ה- 4 צול (זה שמוביל את המים מהאסלה אל הביוב). לאחר מכן בחרו את המיקום האופטימלי לאסלה מבחינת ההתאמה לחדר השירותים, וסמנו את נקודות ההברגה. אם מדובר בהחלפת אסלה וגם האסלה הישנה הייתה מוברגת לרצפה ייתכן שתוכלו להשתמש בפתחי ההברגה שכבר קיימים. אם לא – עליכם לקדוח חורים חדשים.

כך או כך, הניחו את האסלה במדויק במקום שבחרתם והבריגו אותה לרצפה.

השלב הבא הוא איטום היקף האסלה, באמצעות מריחת שכבת סיליקון, וזאת על מנת שמים לא יחדרו פנימה אל האסלה.

הדבקת אסלה

אם בחרתם להתקין אסלה באמצעות הדבקה עליכם להצטייד בדבק PVC או דבק סיליקון איכותי. חברו את האסלה לצינור ה- 4 צול שמוביל לביוב ומקמו אותה במיקום האופטימלי מבחינת חלל חדר השירותים ומבחינת ההעדפות שלכם. סמנו את המיקום, ומרחו בחלק הפנימי שלו את הדבק.

לאחר מכן הניחו את האסלה בצורה מדויקת במיקום שנבחר, והצמידו אותה בכוח לרצפה. חשוב לוודא כי האסלה אכן הודבקה כראוי וכי היא אינה מתנדנדת או זזה. בנוסף, חשוב מאוד לאטום את היקף האסלה ואת הרצפה עם סיליקון.

התקנת ניאגרה

עשויים להיות מעט הבדלים בין סוגי ניאגרות שונות, וכדאי לפעול על פי הנחיות היצרן המצורפות לניאגרה.

בכל מקרה השלב הראשון הוא הצמדת הניאגרה לקיר, וזאת באמצעות הברגתה (כמובן למיקום אותו בחרתם תוך הקפדה על דיוק).

השלב השני הוא חיבור ברז אספקת המים בשירותים אל המצוף של הניאגרה דרך הנקב בצידה השמאלי או הימני (בהתאם למיקום הברז) וסגירת הנקב בצד הנגדי (עם מכסה דקורטיבי).

לאחר מכן צריך לחבר את מנגנון ההפעלה ולחבר את הניאגרה אל האסלה (עם ברגים במקומות הייעודיים לכך ומבלי לשכוח את הרפידה).

לאחר חיבור הניאגרה יש לפתוח את הברז בשירותים, לאפשר לניאגרה להתמלא ואז לנסות להוריד את המים כדי לוודא שאין נזילה באף מקום.

מתי כדאי להיעזר באינסטלטור?

עלות התקנת אסלה או החלפת אסלה על ידי אינסטלטור מיומן אינה גבוהה, כך שאם מדובר באסלה תלויה או מונובלוק, כדאי מאוד להיעזר באיש מקצוע.

גם התקנת אסלה פשוטה עלולה להסתבך, ואם אתם לא משוכנעים שתוכלו לבצע זאת על הצד הטוב ביותר, אל תיקחו סיכון ופשוט הזמינו אינסטלטור.