החלפת גוף חימום לדוד

גוף חימום הוא רכיב הנמצא בתוך דוד שמש או בדוד חשמלי, ותפקידו – כפי שמרמז שמו – הוא לחמם את המים (בדוד שמש גוף החימום נרתם לעזרה כשהשמש לא מספקת מספיק אנרגיה).

מיקומו של גוף החימום הוא בתוך הדוד, ולמעשה בתוך המים עצמם, כשהוא כמובן מבודד היטב. לאורך השנים, כתוצאה מהחימום המואץ של המים, הם מותירים משקעים הבאים לידי ביטוי באבנית, ובנוסף עלול גוף החימום להחליד או פשוט להישחק, והתוצאה של הצטברות הלכלוך, האבנית והחלודה היא חור זעיר הנפער בגוף החימום ושדרכו חודרים מים ובאופן טבעי גורמים לקצר ברגע שאתם מדליקים את הדוד.

הפיתרון פשוט: החלפת גוף החימום. העלות הכספית של החלפת גוף החימום אינה גבוהה ומסתכמת בכ- 250 עד 350 ₪ ברוב המקרים, כך שאין צורך לטרוח על תיקון הגוף אלא מומלץ פשוט להחליפו. גם במקרים מורכבים יותר, שבהם הפלאנג' (ההתקן שבתוכו יושב גוף החימום) התיישן אף הוא והתמלא גם כן באבנית, עלות התיקון אינה יקרה מאוד ועל כן ימליץ בדרך כלל האינסטלטור לנצל את העובדה שהוא כבר הגיע ולהתקין גם פלאנג' חדש.

כיצד מחליפים גוף חימום?

שימו לב: אמנם החלפת גוף חימום בדוד אינה דורשת מיומנות גבוהה במיוחד, ולכאורה כל אחד יכול לבצע זאת – אולם חובה לזכור שדוד שמש (או חשמלי) הוא מקום שיש בו גם חשמל וגם מים, ועל כן חשוב מאוד לנקוט באמצעי זהירות קפדניים. חובה כמובן לנתק את זרם החשמל (ולוודא כי הורדתם את המתג הנכון בלוח החשמל!) וכן לנתק את זרם המים אל הדוד, כשמומלץ לעשות זאת מהברז הראשי, ליתר ביטחון.

בנוסף, בכל מקרה שמתעורר אצלכם ספק עדיף להימנע מסיכון מיותר ולהזעיק אינסטלטור מיומן ומנוסה (מה גם שכאמור עלות החלפת גוף חימום אינה גבוהה).

אם בכל זאת החלטתם לנסות להחליף גוף חימום בדוד שמש בכוחות עצמכם, השלב הבא, לאחר ניתוק זרם החשמל ועצירת זרם המים, הוא פירוק מכסה הפלסטיק שנמצא בתחתיתו של דוד השמש (מוחזק ע"י 3 ברגים).

פירוק המכסה חושף את גוף החימום (כלומר, את חלקו החיצוני) וכן את התרמוסטט. יש לנתק את כל חיבורי החשמל המוליכים אליהם (וכמובן לזכור איך בדיוק היה החיווט על מנת להחזיר בסוף העבודה את המצב לקדמותו).

השל הבא הוא ניתוק כבל ההארקה של דוד השמש, ולאחר מכן ניתן לשלוף את התרמוסטט, על מנת שתהיה לכם גישה אל גוף החימום עצמו.

שימו לב – לאחר פתיחת הברגים שתפקידם להחזיק את גוף החימום (בעזרת מפתח ברגים מתאים) יישפכו המים שבדוד החוצה. הוציאו את גוף החימום אכול האבנית והבלוי, המתינו עד שהדוד מתרוקן, וכשהדוד ריק הניחו את גוף החימום החדש במקומו וחזקו את הברגים המעגנים אותו למקום.

בשלב זה מומלץ לפתוח את זרם המים על מנת לוודא כי אין שום נזילה מהדוד. נזילה פירושה הרכבה לא מדויקת ותחילת התהליך מחדש.

אחרי שאתם בטוחים כי אין שום נזילה, חברו מחדש את כבלי החשמל אל גוף החימום. טסטר יסייע לכם לוודא כי אכן מגיע חשמל אל דוד השמש (או הדוד החשמלי כמובן).

לאחר מכן חברו את ההארקה (חשוב מאוד לא לשכוח אותה!), ודאו כי הכל מותקן היטב – ועכשיו אפשר להעלות שוב את מתג החשמל וליהנות מדוד תקין ומים חמים.