איתור נזילות במצלמה תרמית ללא נזק לקירות

נזילה באחד הצינורות הביתיים עלולה להיות צרה צרורה: ראשית, חשבון המים יתנפח בצורה משמעותית, וכשזוכרים שבימינו כל טיפת מים עולה כמו אונקיית זהב מדובר בנזק משמעותי; שנית, המים עלולים לפגוע בקירות, רצפות ובאופן כללי בתשתיות הבית, לעיתים אף באופן בלתי הפיך; ושלישית, רטיבות עלולה להוביל לעובש, שכבר הוכח כי הוא מגביר בצורה משמעותית את הסיכון לחלות בסרטן.

בהקשר זה כדאי לזכור שלא תמיד הנזילה נראית לעין. לעיתים מדובר בצינורות שנמצאים בין הדירה שלנו לזו של שכנים בקומה תחתונה ורק הם אלה שיכולים להבחין בסימני הנזילה, במקרים אחרים הנזילה היא במקום שאנחנו לא נחשפים אליו ולפעמים היא קטנה מכדי להותיר חותם משמעותי, לפחות בשלב ראשון.

כך או כך חשוב מאוד לאתר נזילות מוקדם ככל האפשר על מנת למנוע נזקים חמורים וכאלה שכבר לא ניתנים לתיקון, או הדורשים תיקון יסודי ויקר במיוחד. הדרך הטובה ביותר לאיתור נזילות היא בעזרת מצלמה תרמית – מכשיר פשוט המאפשר זיהוי בעיות במבנים ללא גרימת נזק לקירות ורצפות.

מהי מצלמה תרמית?

מצלמה תרמית היא מכשיר השולח קרניים אינפרא-אדומות (כלומר קרניים שאורך הגל שלהן ארוך מזה של אור נראה ומשתרע בין 750 ננומטר ל- 30,000 ננומטר) ומנצל את העובדה שכל עצם עלי אדמות פולט חום וככל שהטמפרטורה גבוהה יותר כך התדר של הקרינה הנפלטת גבוה יותר.

נזילת מים, בין אם חמים ובין אם קרים, משנה את הטמפרטורה במקום הנזילה וכן במסלולה – ובהתאם המצלמה התרמית תציג צבע שונה באותה נקודה או נקודות.

הפרמטרים החשובים מבחינת איכות המצלמה הוא מספר הפיקסלים שלה והרגישות התרמית, ובאופן טבעי ככל שהמצלמה התרמית איכותית יותר כך היא תאתר נזילות בדיוק רב יותר.

חשיבות הניסיון של האינסטלטור

לצד החשיבות של איכות המצלמה התרמית, ישנה חשיבות רבה גם לזהות המפעיל שלה, שכן לא די לאתר את הנזילה אלא צריך גם להבין מדוע נגרמה ובהתאם להציע פיתרון. ניתוח מדויק של הנתונים מתוך הבנה מעמיקה של מבנה צנרת ביתית וכמובן ניסיון רב שנים בשטח בכל הקשור לנזילות מבטיח זיהוי מדויק של מקור הרטיבות – לעיתים זהו איטום לקוי ובמקרים אחרים נזילה מצינור זה או אחר.

כך או כך, שימוש מקצועי ומיומן במצלמה תרמית איכותית מאפשר איתור נזילות ללא צורך לשבור קירות או רצפות, וכמובן לתקן את מה שיש לתקן במהירות ובכך למזער את הנזק.

מקרים נוספים בהם מומלץ לבצע איתור נזילות במצלמה תרמית הם לפני רכישת נכס, על מנת לוודא שהצנרת שבו מבצעת את תפקידה כהלכה ולא צפויות כל הפתעות רטובות.